Sosyal Medyanın Önemi Nedir ?

Sosyal medya, çağımızın en etkili haberleşme ve sosyalleşme aracıdır. Televizyon, dergi, gazete gibi klasik medya araçlarından farklı birtakım özellikleri vardır ki bu özellikler onu, her firma için yeri doldurulmaz bir iletişim aracı yapmaktadır:

Katılım: Sosyal medyada herkes, paylaşım yapabilir ve geri dönüşte bulunabilir. Yani sosyal medyada “içerik oluşturan” ve “takip eden” arasında rollerin değiştiği bir ilişki söz konusudur.

Açıklık: Sosyal medya hesaplarının birçoğu geri bildirim ve katılıma açıktır. Oylama, yorumlama ve bilgi paylaşımını teşvik edilmektedir.

Diyalog: Geleneksel medya, yayıncılıkla ilgiliyken sosyal medya, daha çok iki yönlü bir iletişim ve etkileşim sağlamaktadır.

Topluluk: Sosyal medya, hızlıca toplulukların oluşmasına ve etkili bir iletişime imkan tanır.

Bağlantılı olma: Sosyal medya kanallarının birçoğu bağlantılı olma özelliklerini geliştirmekte ve diğer sitelere, kaynaklara ve kişilere link vererek akıcı bir trafik sağlamaktadır.

İşte bu özellikleriyle sosyal medya, günümüzde firmalar için ilişki kurmanın, güven inşa etmenin, insanlara ulaşma ve onlarla bağlantıda kalmanın en gözde aracıdır. Bütün bu özellikleri en etkili şekilde kullanmanın yolu ise sosyal medya içerik yönetimi hakkında deneyim sahibi olmaktan geçer.

Neden Sosyal Medya ?

Peki sosyal medya neden bu kadar önemli? Sosyal medyanın yararları nelerdir?

Sosyal Medya size daha geniş bir alan sağlar. 

Sosyal Medya mekansal engellemelerden büyük ölçüde kurtulmanızı sağlar.

Sosyal medya, ulaşmak istediğiniz kitle türünü belirlemenize de olanak tanır.

Sosyal medyayı kullanmak, web sitenizin SEO’sunu artırmanıza yardımcı olur. 

Arama motoru tarayıcıları hangi sayfaların sürekli trafik kazanmakta olduğunu ve internette geçip gittiğini, unutulduğunu ve ziyaret edilmediğini biliyor. 

Optimize edilmiş sayfalarınıza sosyal medya yoluyla trafik kazandırmak, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’lerde) daha hızlı tırmanmasına neden olacaktır. 

Özellikle Google Plus kullanıyorsanız, bu doğrudur. Google Plus çok popüler bir sosyal medya ağı olmasa da Google, Google Plus aramalarını dizine ekleyip onlara sıralama puanı verebilir.

Reklamınızı veya pazarlamanızı sosyal medyaya gönderdiğinizde, bir kullanıcı bunu diğerleriyle kolayca paylaşabilir. Bu, bir yayın hazırladığınızda, insanlar ürününüze ve / veya hizmetlerine ihtiyaç duyan arkadaşları ve aileleri ürün pazarına kolaylıkla götürebilirler demektir.

Çalışmalar güçlü bir sosyal medya varlığının marka sadakati meydana getirdiğini gösteriyor. 

Sosyal medya, müşterilerinize hızlı bir şekilde yanıt vermenizi sağlar. Sosyal medyada içerik paylaştığınızda kolayca izleyebilirsiniz. Buna müşteri yanıtları ve geribildirim de dahildir. Bu yorumlara ve geri bildirimlere de yanıt verebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, insanlar, müşterilerini önemseyen, ilgilenen ve ilgilenen bir şirket olduğunuzu anlar. Bu, kitlenizle daha iyi etkileşime girmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya sayesinde niş pazarları ziyaret edebilirsiniz.  Örneğin Facebook’ta bulduğunuz gruplara bağlantı göndererek, müşterileri web sitenizi kontrol etmeye yönlendirmiş olursunuz.

error: Bu Alan Koruma Altındadır !!